92 dk

Yönetmen:Larry Elikann

Senaryo:James Alexander Thom, Paul F. Edwards

Ülke:ABD

Tür:Western

Vizyon Tarihi:04 Haziran 1995 (ABD)

Dil:İngilizce

Müzik:David Shire

Çekim Yeri:Winston-Salem, North Carolina, ABD

Oyuncular : Jesse Borrego , David Clennon , Tantoo Kardinal , Gregory Cruz , Lorne Kardinal , Tailinh Agoyo , Jeri Arredondo , Lawrence Bayne , Keith Flippen , Graham Harrington , Jimmy Herman , Joe Inscoe , Mike Kanentakeron , Cody Yıldırım , Crystle Yıldırım

Özet

Filmdeki olaylar, her gün gelen ve toprak isteyen yeni yerleşimcilerin Kızılderililerden giderek daha fazla bölge almaya çalıştığı 1812’de başladı. Yerli Amerikalılar/Kızılderililer yerleşimciler tarafından sistematik olarak sökülüp Batıya itiliyorlar. Tecumseh’te (Jesse Borrego) bir direnişe önder olmasına rağmen aşiret büyükleri barış antlaşmaları konusundabir araya gelemiyorlar. Tabii ki, Tecumseh’i birçok hayal kırıklığı ve ihanet onu bekliyor.

Emperyalizmin unutulmaz yayılmacılığını bu filmde görün.

Filmden

Hayatımda yedi kez Uzun Bıçak Ordusu evlerimizi yıktılar.  Ekinlerimizi yaktılar ve bizi evlerimizden uzaklara sürdüler. 2000 erkek, kadın, çocuklar   ve yaşlılar.   ABD Ordusu hasat zamanı geldiğinde her zaman bize saldırır.  Bizi yemek ve barınak olmadan kışı sürgün yerlerde kışı yaşamaya zorlarlar.Yine aç ve evsiz olacağız.

Ne zaman solukyüzlüler birbirleriyle savaşıyorsa, bizden bazılarıyla diğerlerine karşı müttefik oldular.

 Beyaz adamların herhangi bir savaşında Kızılderililer Kızılderililere karşı savaştı.  Ve beyaz adamlar için öldüler. – Yani birleşmeliyiz Aksi halde yakında Kızılderililer olmayacak.